Zmiany w warunkach uzyskania kredytu hipotecznego w 2016 roku

15 procent. O tyle wzrośnie minimalny wkład własny dla osób chcących skorzystać z kredytu hipotecznego. Zmiana wchodzi w życie już w styczniu 2016 roku, dlatego planującym zakup nowego mieszkania doradza się przyśpieszenie całej procedury. Ci, którzy o zakupie przed nowym rokiem nie mają co marzyć, nie zostaną jednak bez niczego. Na pomoc przyjdą?banki. Czy pomogą? Zależy oczywiście, jak na to spojrzeć.
Ciągłe zmiany w przepisach

Niestety nowy rok nie przyniesie żadnych korzystnych zmian dla osób, które pragną wziąć mieszkanie na kredyt. Regulacje dotyczącego tego typu pożyczek ponownie ulegną zaostrzeniu ? minimalny wkład własny przy zakupie mieszkania lub domu wynosić będzie 15%. Tymczasem jeszcze dwa lata temu wynosił on jedynie 5 procent. Rok później 10%. Jeszcze wcześniej, aby kupić nieruchomość na kredyt nie potrzebowaliśmy posiadać żadnego wkładu. Skąd te zaostrzenia Komisji Nadzoru Finansowego? Liczba udzielanych kredytów hipotecznych stale rośnie, zaostrzono więc przepisy, aby częstych sytuacji przecenienia swoich możliwości finansowych przez kredytobiorców. Z roku na rok zdarza się to bowiem coraz częściej i rośnie liczba osób zadłużonych z tego powodu.
Coraz więcej chętnych na mieszkania?
Początek 2015 roku przyniósł znaczący spadek przyznawanych kredytów mieszkaniowych, ale już w drugim kwartale tendencja się odwróciła. Nastąpił dynamiczny wzrost nie tylko liczby składanych i przyznawanych wniosków, ale również i ich wartości. Szczególny wzrost odnotowano również w miesiącach wakacyjnych. Według raportu AMFON-SARFiN opublikowanego przez ZBP (Związek Banków Polskich) w drugim kwartale udzielono ponad 46,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną sumę 10 mld złotych. W porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku jest to więc wzrost o 10%, a wartości kredytu o ponad 12%. Mimo więc wzrostu wkładu własnego z 5% na 10% rynek nie odczuł spadku ożywienia w tym sektorze. Specjaliści przewidują, że w związku z planowanymi zmianami na rok 2016, różnica w kolejnych kwartałach będzie jeszcze bardziej się pogłębiać.
Pomoc od banków
Osoby, które nie zdążą z zakupem mieszkania przed 2016 rokiem, a nie dysponują wkładem własnym w takiej wysokości mają do dyspozycji dwie drogi wyboru. Mogą oczywiście poczekać jeszcze z kupnem i oszczędzić dodatkowe 5% (co jest tańszą, choć wydłużającą cały proces opcją) lub skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, które pozwoli im kupić mieszkanie na starych zasadach. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S banki bowiem nadal mogą udzielać kredytów hipotecznych na poziomie 90%, muszą jednak zabezpieczyć
dodatkowo każdego swojego klienta. Odbywa się to przez zabezpieczenie wkładu własnego lub dzięki dodatkowym zabezpieczeniom, takim jak obligacje skarbowe lub blokada środków na rachunku bankowym. Choć takie rozwiązanie wydaje się być idealne, w rzeczywistości takie nie jest ? kredyt z takim zabezpieczeniem będzie nas wynosił po prostu odpowiednio więcej. Nic za darmo. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu ostatecznej decyzji przed kredytem.
Zaostrzające się z roku na rok przepisy dotyczące kredytów hipotecznych mogą pozwolić nam przewidywać kontynuację takiej polityki również w następnych latach. Choć wywołuje ona dużo negatywnych emocji wśród osób planujących zakup nieruchomości należy brać pod uwagę, że ma ona nas uchronić przed nierozważnym zakupem. Zwiększająca się liczba osób, które nie są w stanie spłacać tego kredytu jest alarmująca i powinna skłonić do jeszcze większej rozwagi i przemyśleń przed złożeniem wniosku kredytowego.

Social tagging: > >

Comments are closed.