Rekomendacja S, a kredyt hipoteczny

Rekomendacja S, a kredyt hipotecznyZgodnie z zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego, każda osoba ubiegająca się o kredyt w 2014 roku musi posiadać wkład własny w wysokości 5% od wartości kredytu. Zaostrzenie warunków w kontekście udzielania kredytów hipotecznych jest sporym wyzwaniem dla ludzi młodych. W centrum dużych aglomeracji miejskich, gdzie wartość większości nieruchomości na rynku wtórnym przekracza 300 tys. złotych, konieczność posiadania około 15 tys. złotych oszczędności staje się barierą nie do przeskoczenia.
Rekomendacja S ? kredyty hipoteczne są coraz mniej dostępne
Każdy młody człowiek, który rozpoczyna karierę zawodową marzy o własnych czterech kątach. W takich sytuacjach młodzi ludzie zazwyczaj decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który w całości pokrywa koszt zakupu nieruchomości. Po wprowadzeniu rekomendacji S w styczniu 2014 roku banki bardziej rygorystycznie podchodzą do ustalania zdolności kredytowej klientów. Kredytobiorca ma obowiązek posiadania wkładu własnego w wysokości 5% wartości nieruchomości. W kolejnych latach kwota ta ma wzrosnąć aż do 20% w 2017 roku. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego takie obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w sektorze bankowym. Ekonomiści alarmują bowiem, że ostatnimi czasy liczba tzw. złych kredytów zwiększa się z roku na rok.
Skrócenie okresu kredytowania

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną dzięki Rekomendacji S jest skrócenie okresu kredytowania w przypadku kredytów hipotecznych. Dotychczas klienci mogli zaciągać zobowiązania na zakup nieruchomości nawet na okres 40 lat. Aktualnie okres ten wynosi 35 lat, przy czym Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby umowa kredytowa nie opiewała na dłużej niż 30 lat. Bankowcy podkreślają jednak, że takie zmiany nie są szczególnie zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, że sektor bankowy już od kilku lat przygotowywał się do Rekomendacji S. Obowiązek posiadania wkładu własnego oraz skrócenie okresu kredytowania jest bowiem konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa w sektorze bankowym.

Social tagging: >

Comments are closed.