Ranking kredytów hipotecznych

W kilka sekund wybierzesz najlepszy kredyt hipoteczny.
Ranking kredytów hipotecznych jest zawsze aktualny i nie wymaga podawania żadnych informacji. Wystarczy tylko przejrzeć jedną tabelkę, a właściwie jedną kolumnę, w której z góry do dołu znajdują się wysokości comiesięcznych rat, dziesięciu najlepszych kredytów hipotecznych. Warto też zerknąć na kolumnę, w której znajdują się nazwy banków oferujących najkorzystniejsze raty kredytów. W pozostałych kolumnach znajdują się informacje o prowizjach i oprocentowaniu. Ranking kredytów hipotecznych umożliwia także poznanie szczegółów poszczególnych ofert i umówienie się na spotkanie z doradcą kredytowym.

Kredyt hipoteczny bez tajemnic

Własny dom lub mieszkanie to warunek komfortowego i niezależnego życia. Chcąc czuć się jak u siebie, większość z nas musi nabyć nieruchomość za pieniądze pożyczone od banku. Kredyt hipoteczny to dość skomplikowana operacja, zarówno dla placówki finansowej, jak i kredytobiorcy. Zanim więc zaczniemy marzyć o własnych czterech kontach, warto dobrze poznać i zrozumieć realia pożyczki hipotecznej.

Realia kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny to obciążenie, które bierzemy na siebie na wiele lat. Warto więc dokładnie wiedzieć ile bierzemy i jak będzie się nam żyło z tym obciążeniem. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, na co naprawdę możemy sobie pozwolić, posiadając takie a nie inne dochody i wydatki. W poznaniu realiów własnego kredytu hipotecznego najlepiej pomagają konsultacje z profesjonalistami. Kredytobiorca postrzega swój kredyt z perspektywy pragnienia, jakie zaspokoi pożyczonymi pieniędzmi. Perspektywa ta jest pełna emocji, które zamazują obraz całego przedsięwzięcia. Doradca kredytowy widzi jego sytuację i kredyt zupełnie trzeźwo i realnie. Podczas spotkań z doradcą możemy dokładnie oszacować nasze możliwości kredytowe a pomoże nam w tym symulacja rat planowanego kredytu. Doradca przedstawi nam sytuację z punktu widzenia banku. Doradzi zlikwidowanie debetów na kontach osobistych i kart kredytowych, bo one obniżają zdolność kredytową. I nie ma tu znaczenia czy jesteśmy już zadłużeni czy nie. Bankowi przeszkadza sama możliwość dodatkowego zapożyczania się. Profesjonalista poinformuje nas także o tym, że jako kredytobiorcy hipoteczni nie będziemy mogli otrzymać żadnego dodatkowego kredytu przez cały okres spłacania pożyczki. Planując więc kredyt na dom lub mieszkanie, warto objąć nim kwotę, która wystarczy nie tylko na zakup nieruchomości, ale także na przystosowanie jej do naszych potrzeb. Podczas wstępnych rozmów z doradcą dobrze jest wypytać go o dokumenty, jakie trzeba będzie złożyć w trakcie kolejnych etapów ubiegania się o pożyczkę. Od doradcy kredytowego dowiemy się ponadto ile naprawdę kosztuje kredyt na dom lub mieszkanie. Koszty kredytu, to nie tylko cena nieruchomości, to także oprocentowanie, prowizje itp. Konfrontacja z liczbami uświadomi nam co naprawdę robimy decydując się na kredyt hipoteczny. Dzięki niej weźmiemy pożyczkę, którą odczujemy, ale będziemy mogli spłacić.

Umowa przedwstępna, złożenie wniosku o kredyt. Wiedząc co i za ile możemy kupić, mając świadomość ile i jak długo będziemy oddawać bankowi i dysponując dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku możemy odwiedzić bank. Zanim to jednak zrobimy, wybieramy nieruchomość i podpisujemy umowę przedwstępną ze sprzedającym. Podpisaniu tej umowy towarzyszy wpłata zaliczki. Teraz już można udać się do banku i okazać w nim umowę, dowód wpłaty zaliczki i wymagane dokumenty. Jak wygląda umowa przedwstępna? Najważniejsze jest by zawierała dane sprzedającego i kupującego nieruchomość, oznaczenie nieruchomości, wysokość wpłaconej zaliczki i datę podpisania ostatecznej umowy między sprzedającym a kupującym. Datę tę bezpieczniej wyznaczyć na jakieś trzy miesiące do przodu. Nigdy nie wiadomo jak długo potrwa załatwianie formalności kredytowych, a terminu tego trzeba dotrzymać. Przy składaniu wniosku o kredyt staniemy przed zadaniem jakim jest dokładne wypełnienie dość obszernego formularza, pełnego pytań o osobistą sytuację finansową. Formularz może zawierać pytania o zatrudnienie, posiadane oszczędności, majątek, comiesięczne koszty utrzymania domu i rodziny itp. Jeśli zależy nam na kredycie w danym banku, musimy udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.

Decyzja wstępna. Złożenie wniosku o kredyt zobowiązuje bank do rozpatrzenia go w ciągu kilku dni. Wstępną decyzję kredytową otrzymujemy wraz z prośbą o dostarczenie bankowi kolejnych dokumentów. Dostarczenie ich warunkuje dalsze postępowanie kredytowe. Jest to właściwa chwila na wybranie najbardziej korzystnych warunków kredytu. Dotychczasowe starania o kredyt mogliśmy realizować w kilku placówkach bankowych. Ten etap może trochę trwać, bo bank ma prawo prosić o kolejne dokumenty i kolejne uzasadnienia ich treści. Cierpliwość powinna być podstawową cechą kredytobiorców.

Podpis na umowie. Wygląda na to, że szczęśliwie zbliża się koniec batalii o kredyt. Oto my i bank składamy podpisy na umowie kredytowej. Zanim to jednak zrobimy, otrzymujemy od banku ostateczną decyzję o przyznaniu nam pożyczki. Nasz podpis musi pojawić się na umowie nie później niż trzydzieści dni od decyzji banku. Czas ten dobrze jest przeznaczyć na dogłębne zapoznanie się z tym dokumentem i zrozumienie go. Na naszą prośbę bank prześle nam wzór umowy, który będzie można przejrzeć i przeczytać w domu. Możemy też prosić pracownika placówki o wytłumaczenie nam wszystkiego, co trudno zrozumieć osobom nie związanym na co dzień z finansami. Umowę o kredyt trzeba dobrze znać, bowiem zawiera ona różne warunki, na których pożyczka może być bardziej opłacalna. Bank może uzależnić warunki kredytu od tego czy założymy w nim rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy i kartę kredytową.

Przeprowadzka! Kredyt uruchamiany jest od razu po podpisaniu przez nas umowy kredytowej. W tym momencie własność nieruchomości przechodzi ze sprzedającego na kupującego. Przed przelaniem pieniędzy na konto sprzedającego bank musi zobaczyć kilka dokumentów. Musimy udać się tam i okazać akt notarialny kupna nieruchomości, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, jeśli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, wpis do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku oraz dowód ubezpieczenia nieruchomości od wszelkich zdarzeń losowych. Wreszcie możemy przeprowadzić się do nowego domu lub mieszkania. W tej samej chwili rozpoczynamy spłatę kredytu, na której koniec przyjdzie nam trochę poczekać…

KNF ogłasza zmiany. Uwaga kredytobiorcy! Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła wprowadzenie niekorzystnych zmian w udzielaniu kredytów hipotecznych. Zmiany te mają zacząć obowiązywać od stycznia 2014. Od przyszłego roku najprawdopodobniej nie będzie można otrzymać kredytu hipotecznego, bez udziału własnego. Udział ten ma wynosić początkowo 5 procent wartości nieruchomości. Z każdym rokiem będzie wyższy, a za cztery lata osiągnie planowaną wysokość 20 procent ceny lokalu lub domu.

Comments are closed.